ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE PRE ZÁUJEMCOV O ŠTENIATKO

Predtým než sa rozhodnete zaobstarať si šteniatko bernského salašníckeho psa s PP, prečítajte si všetku dostupnú literatúru, články na internete, pýtajte sa a zisťujte. Môžete napríklad navštíviť výstavu psov a porozprávať sa s ich majiteľmi či chovateľmi. Keď neskôr oslovíte konkrétnu stanicu, pýtajte sa na zdravie a povahu rodičov plánovaného vrhu a na rodokmeň očakávaných šteniatok. Návšteva registrovaného chovu (CHS) Vám môže povedať taktiež veľmi veľa o kvalite starostlivosti a socializácii šteniatok v prvých týždňoch ich života. Bernskí salašnícki psi sú obrovskí a chlpatí „medvedi“ a môžu v dospelosti vážiť medzi medzi 38kg – 60kg. Na to netreba zabúdať, šteniatka rastú rýchlo, z malej chutnej trikolórnej guličky sa vám bude o pár mesiacov pred očami valiť „45kg šťastia“.


OPÝTAJTE SA UPRÍMNE SAMI SEBA A ZAMYSLITE SA

⚪️Umožní vám váš životný štýl a pracovný harmonogram tráviť s vašim psom dostatočné množstvo času ?

⚪️ Uvedomujete si, že berňáci chcú byť tam, kde sú „jeho ľudia“? Každý pes izolovaný od ľudí a spoločnosti sa skôr či neskôr začne nudiť a stresovať. S tým sú spojené následné deštruktívne a neurotické prejavy správania vznikajúce dôsledkom nudy a nedostatkom pohybu. Pri zvažovaní, či je bernský salašnícky pes pre Vás dobrou voľbou, vezmite do úvahy, že budete musieť venovať čas jeho výchove a sebakontrole už od šteňacieho veku, aby sa správal primerane doma aj na verejnosti, keď už bude dospelý. Berňáka nebudete môcť jednoducho zobrať do náručia a chrániť ho pred nebezpečenstvom.

⚪️Máte doma menšiu záhradu či dvor, alebo veľa parkov v okolí a čas na výlety?

⚪️Pracujete na plný úväzok, ale môžete vziať šteniatko alebo psa do zamestnania (pet friendly prostredie) alebo máte niekoho, kto na neho dohliadne ?

⚪️Máte vonku bezpečný, oplotený priestor alebo miestnosť, v ktorej bude váš psík v bezpečí počas vašej neprítomnosti?

⚪️Ponúka váš životný štýl možnosť socializácie vášho budúceho člena rodiny , tzn.možnosť stretávania sa s inými ľuďmi či zvieratkami?

⚪️Je váš životný štýl „Berner friendly“? Aj miesto, kde bývate, do istej miery určí, aké typy aktivít môžete pre svojho psa zabezpečiť. Je treba si uvedomiť, že berňáci v minulosti slúžili ako pracovné farmárske psy. Možno nebudete žiť na farme, ale pre vášho budúceho psa bude najdôležitejšie to, ako budete pracovať na zachovaní funkčného a vzájomne prospešného vzťahu. Spýtajte sa sami seba, či ste ochotní toto prijať. Mnoho majiteľov si vie nájsť čas aj na zábavu popri práci so svojimi psami ( poslušnosť, pasenie, záchranárstvo, canisterapia).

⚪️Častou otázkou, ktorú si kupujúci šteniatka kladú, je, koľko pohybu bernský salašnícky pes potrebuje? Obecná odpoveď znie: Závisí to od berňáka. Niektorým dospelým psom postačí niekoľko kratších denných prechádzok na vodítku od 15 do 30 minút a hry v záhrade ak je priestor dostatočný, pre iných to bude nepostačujúce. Pre mnohých majiteľov je náročné nájsť rovnováhu medzi životným štýlom, pracovným harmonogramom a požiadavkami na aktivitu Vášho psa v rôznych fázach vývoja. Berňák môže byť dosť aktívny a energický, ale niektorí sú najšťastnejší, keď odpočívajú, a naopak potrebujú povzbudenie, aby sa vôbec rozhýbali! Pravdou je, že aktívnymi prechádzkami, cvičením a hrami budeme mať doma pokojnejšieho, spokojnejšieho a zdravšieho psa.

⚪️A čo cvičenie a vychádzky s inými psami? Niektoré psy sa spolu hrajú pekne, iné nie. Spoločný pobyt psov a ich spoločná hra môžu byť skvelou formou relaxu a prirodzenej socializácie. Je však potrebný dohľad, aby sa zabránilo tomu, aby si príliš nabudení psí kamaráti navzájom neublížili. Vychádza bernský salašnícky pes s ostatnými domácimi miláčikmi?

⚪️Znesie sa berňáčik aj s inými domácimi zvieratami či doma držanými miláčikmi ? Berňáci všeobecne iné zvieratá tolerujú. Mali by ste sledovať ich interakcie, aby ste sa uistili, že váš psík chápe, ako sa správať napr. k vašej mačke, aby nedošlo k zhoršeniu vzťahov alebo k zraneniu iných domácich miláčikov. Najmä šteňatá sa vedia „poriadne pohrať“ - môžu byť zvedaví a vyzývaví, neskôr môžu byť niektorí netolerantní voči iným psom alebo mačkám ( niektorí majú silný koristnícky inštinkt ), a ak ich nenaučíte, ako sa k nim vhodne správať, môžu menšie domáce zvieratá naháňať či ich potenciálne zraniť.

⚪️Zdravie bernského salašníckeho psa je veľmi dôležité Preto by vás zdravie malo zaujímať hneď na začiatku. Šteniatko s PP samo o sebe ešte nie je zárukou 100% zdravia, ale určite jeho kúpa výrazne znižuje pravdepodobnosť veľkých zdravotných problémov hneď od začiatku. U každého psa, či už čistokrvného alebo zmiešaného pôvodu, sa môžu samozrejme zdravotné problémy vyskytnúť. Ku kvalite života výraznou mierou prispieva jeho genetická výbava, ale aj environmentálne faktory. Sám majiteľ tak môže pozitívne ovplyvniť zdravie tým, že svojmu psíkovi poskytne kvalitnú každodennú starostlivosť, lásku a svoju prítomnosť vrátane kvalitnej stravy, bezpečných povrchov v dome, optimálneho (racionálneho) vakcinačného programu, kvalitnej preventívnej veterinárnej starostlivosti, starostlivosti o srsť, zuby a vhodného programu fyzických aktivít podľa rôznych vývojových fáz psa. Faktor stresu je podobný ako u ľudí: držanie stresových faktorov na minimálnej úrovni preukázateľne zvyšuje kvalitu života a dlhovekosť psa. Žiaden chovateľ vám nemôže ponúknuť stopercentnú záruku, že šteňa, ktoré dostanete, nebude v budúcnosti čeliť zdravotným problémom. Veľa BSP môže žiť dlho a zdravo. Avšak povedomie chovateľov ale aj majiteľov o možných zdravotných problémoch je nevyhnutné pre zlepšenie kvality života našich miláčikov.

⚪️Koľko sa náš berňáčik môže dožiť ? Aká je priemerná dĺžka života tohto plemena? Švajčiari majú príslovie o dĺžke života bernských salašníckych psov. Hovoria: „Tri roky mladý pes, tri roky dobrý pes, tri roky starý pes ... všetko ostatné je dar od Boha“. V súčasnosti je priemerný vek BSP asi 7 rokov. Jedinci sa môžu dožiť 10 až 14 rokov.

⚪️Čo je štandardný a čo neštandardný BSP? Štandardný BSP je pes/fenka s PP(preukaz pôvodu), ktorý spĺňa po exteriérovej stránke uznaný štandard FCI. Štandardného jedinca môžeme hodnotiť a určiť jeho genotypovú (chovnú) a fenotypovú (exteriérovú) hodnotu. Hodnota jedinca pre chov (genotypová hodnota) psa a suky sa odhaduje podľa plemennej hodnoty predkov, úžitkovej a plemennej hodnoty samotného jedinca, jeho súrodencov a vlastného potomstva. ( Ing.Jaromír Dostál, DrSC). Fenotypová (exteriérová ) hodnota jedinca je vlastná úžitková a plemenná hodnota psa, ktorá sa opiera o výsledky výstav, bonitácie, skúšky napr. povahy, (genetické, rtg ) vyšetrenia na sledované defekty a dedičné choroby. Je logické, že ak pes či suka spĺňa požiadavky na zaradenie do chovu, má najvyššiu chovnú hodnotu. Neštandardný BSP je pes/fenka s PP(preukaz pôvodu), ktorý nespĺňa po exteriérovej stránke uznaný štandard FCI-má vady, ktoré neumožňujú jeho vystavovanie a ďalšie využitie v chove. U BSP ide o napr. nesprávne postavenie chrupu(podkus, predkus), zálomok na chvoste, modré oko, nadmerné biele znaky ...Tieto vady však nie sú pre psíka zdravotným problémom a hendikepom, a tak sa môže stať plnohodnotným a zdravým členom rodiny.

⚪️Otázka „Aká je cena šteniatka?“ by mala byť jednou z posledných, kedže ide iba o prvotnú investíciu nového majiteľa. Reálne náklady pre seriózneho chovateľa sú pre záujemcov možno neviditeľné, ale sú vysoké. Ide o každodennú kvalitnú stravu, v našom prípade o B.A.R.F, očkovania, pravidelné veterinárne prehliadky, genetické testovania ( 50-100Eur za jeden) , rtg kĺbov (100Eur), výstavné poplatky, cestovné náklady, sumy za krytia (v zahraničí vrátanie výdavkov na cestu a ubytovanie - približne 2000Eur), PCR a iné testy pred samotným krytím (mykoplazma, herpes vírus, bakteriológia, testy na progesterón), sonografické vyšetrenia, neskôr zabezpečenie šteniatok (strava, dezinfekcia, plienky, podložky, očkovania, odčervovanie, čipovanie, vystavenie petpasov, genetické testy a samotná dvoj-trojmesačná denná starostlivosť).

⚪️Taktiež nový majiteľ psíka musí rátať s nie malými nákladmi. Je potreba zabezpečiť kvalitnú stravu a suplementy, niekde urobiť úpravy v dome ( vyriešiť šmýkavé povrchy vnútri, zabezpečiť ploty, kúpiť kvalitnejší vysavač či fukar na sušenie vášho miláčika, misky, bezpečné hračky, kvalitné obojky a vodítka, niekto je nútený časom kúpiť aj väčšie auto, aby sa tam vošli všetci, vrátane trikolórneho medveďa) . Prirátajte veterinárne poplatky aj v rámci základných vakcinácií a preventívnych vyšetrení.

⚪️Vlastná cena za šteniatko sa odvíja od jeho kvality, kvality rodičov, rodokmeňa, predkov, výstavných úspechov. Cena neštandardného šteniatka sa môže pohybovať od 700 - 1000Euro. Cena štandardného jedinca z priemerného chovu od 800 - 1200Euro. Cena štandardného jedinca z kvalitných krvných línií, ktorých fenotypová a genotypová hodnota môžu byť prínosom pre chov bernských salašníckych psov, sa môže pohybovať od 1500Eur do cca 2500Eur.

⚪️Kedy šteniatka odchádzajú do nových domovov? Keď odchádzajú do rodín na Slovensku, minimálne vo veku 8 týždňov, kedy sú 3x odčervené, začipované, geneticky otestované (ak je to potrebné), vakcinované a prešli základnou socializáciou. V prípade zahraničia sa riadime pravidlami danej krajiny, tam šteniatka odchádzajú často oveľa neskôr.